Jak pěstovat japonský javor bonsaj

Potřebujete pomocnou ruku při pěstování bonsají? Měli byste zvážit bonsaj japonského červeného javoru.

Japonský javor má vědecký název Acer palmatum. Je pojmenován příhodně, protože pětičetné listy této rostliny vypadají stejně jako ruka - a "palma" je latinský výraz pro dlaň.

Japonský červený javor je nádherná rostlina, kterou lze snadno pěstovat jako bonsajový exemplář.

Zajímavá fakta o bonsajích japonského javoru

Výška: maximálně 101,60 cm

Šířka: 25,40 cm

Sluneční světlo: Částečný stín v teplém podnebí

Délka kvetení: Květen až červen

Délka života: může být až 100 a více let

Vědecký název: Acer Palmatum

japonský javor bonsaj

Druhy Acer Palmatum

Japonský javor je známý svým krásným vzhledem. K dispozici je mnoho kultivarů, z nichž většina vytváří jedinečné barvy a tvary listů a dorůstá různých velikostí. Tyto rostliny jsou oblíbené nejen jako bonsajové exempláře, ale také jako okrasné keře.

Mezi nejoblíbenější druhy japonských červených javorů, z nichž většinu lze pěstovat jako bonsaje, patří např:

  • Deshojo
  • Arakawa
  • Seigen
  • Kašima
  • Šišigašira

Ať už si vyberete jakýkoli druh, budete se těšit z nádherných listů, které vytvářejí zelenožluté květy v trsech kolem června starosty. Kůra mladého stromu má obvykle červenou nebo zelenou barvu, která se stárnutím stromu bledne do světle šedé nebo hnědé.

Většina japonských javorů vytváří krásné podzimní listí. To může být žluté nebo oranžové, ale u bonsaje japonského červeného javoru, jak se dá očekávat už podle názvu, je toto olistění červené.

Pěstování bonsají japonských javorů ze semen nebo množením

Bonsaje japonského červeného javoru lze pěstovat ze semen nebo z řízků. V ideálním případě by se měl množit (bez ohledu na způsob) na začátku léta. K množení japonského červeného javoru můžete použít vzduchové vrstvení nebo si jej můžete zakoupit jako startovací rostlinu ve školce.

Pokud se chystáte vysazovat ze semen, je vhodné umístit semena na 100 dní do chladničky. To umožní stratifikaci, která naruší tvrdý obal semen a připraví je na klíčení. Poté nechte semena před výsadbou alespoň 24 hodin namočená. Sázet můžete do nádoby odolné proti teplu.

japonský červený javor bonsaj

Jak pečovat o bonsaj japonského javoru

Sluneční světlo

Bonsaj japonského červeného zakrslého javoru zasaďte na místo, kde bude mít v době intenzivních poledních veder lehký stín. Tuto mrazuvzdornou rostlinu lze pěstovat na většině míst, ale pokud možno by měla být chráněna před silnými mrazy a teplotami pod -10,00 °C.

Jinak by mělo stačit jakékoli slunné, dobře provzdušněné místo. Lehké zastínění ochrání choulostivé listy rostliny během horkého počasí.

Zalévání

Japonské bonsaje červených javorů je třeba často zalévat, zejména během nejteplejších dnů vegetačního období. Zatímco v chladnějších obdobích si vystačíte se zálivkou jednou denně nebo obden, v době největších veder bude potřebovat zálivku denně nebo dvakrát denně.

Chcete-li dosáhnout zdravého a bujně rostoucího stromu, používejte vodu, která neobsahuje vápník ani jiné zásadité složky. Dává přednost podmínkám, které jsou neutrální nebo dokonce mírně kyselé.

Hnojení

Japonskou bonsaj červeného javoru byste měli hnojit přibližně jednou týdně, abyste podpořili její silný růst. Jinak se řiďte pokyny k dávkování hnojiva, protože této rostlině může vyhovovat i méně častá zálivka.

Pro dosažení nejlepších výsledků používejte pevné organické hnojivo. Tyto druhy hnojiv se do půdy uvolňují pomalu a jemně, místo aby poskytly silný příval živin najednou.

Snažte se vyhnout hnojivům s velkým množstvím dusíku a raději zvolte vyváženou směs. Příliš mnoho dusíku může způsobit explozivní rozvoj listů na úkor listů.

Květináče a přesazování

Bonsaj japonského červeného javoru můžete vysazovat každý druhý rok. Při přesazování bonsaje se snažte prořezat kořeny. Tato rostlina je známá tím, že dává silné kořeny, a vy zjistíte, že se váš květináč rychle zaplní bujně rostoucími kořeny, které mohou zahltit malý prostor.

Měli byste použít dobře propustnou směs zeminy, která je speciálně určena pro japonský červený javor a další bonsaje. Pro tento druh rostlin bude nejlepší bonsajová zemina smíchaná s lávovou horninou nebo pemzou.

Řez bonsají japonského javoru

Bonsaj japonského červeného javoru byste měli stříhat pravidelně, několikrát ročně. Na rozdíl od mnoha jiných bonsají jej lze stříhat celoročně. Měli byste ořezávat větvičky a výhony.

Pokud se chystáte prořezávat silnější a zdravější větve, měli byste to dělat na podzim. Předejdete tak krvácení, ke kterému často dochází při výsadbě na jaře nebo v létě (nebo v jiném období, kdy dochází k rychlému růstu).

Při prořezávání jednoduše zkraťte nový růst na jeden nebo dvojitý pár listů. Větvičky udržujte tenké. Můžete také odstranit tyto špičaté výhonky, které vyrůstají mezi prvními páry listů.

Listy můžete odstraňovat každý druhý rok, nejlépe na začátku léta, což podpoří růst malých listů. Za tímto účelem odstraňte všechny listy, ale ponechte stonky listů neporušené. Buďte při tom šetrní. Případně můžete odstranit také pouze velké nebo blízko sebe umístěné listy. Tento postup lze provádět každý rok, protože není tak stresující jako řez celých listů.

Škůdci a choroby

Japonské bonsaje červených javorů jsou bohužel náchylné k některým houbovým chorobám, například k verticiliovému vadnutí. Ty se do rostliny nejčastěji dostávají přes rány. Toto houbové onemocnění může japonskou červenou javorovou bonsaj částečně nebo úplně zahubit.

Abyste tomu předešli, snažte se vyhnout řezu rostliny v rizikových obdobích intenzivního růstu, například na sklonku léta. Při prořezávání byste také měli používat řeznou pastu, která může snížit pravděpodobnost výskytu houby.

Pokud jde o škůdce, budete si muset dát pozor na mšice. Ty lze odstranit pečlivou ruční kontrolou a odstraněním. Můžete také použít insekticidy, ale je třeba si dát pozor na jejich příliš častou aplikaci.

Kde koupit javorové bonsaje

Bonsaj japonského červeného javoru lze zakoupit téměř v každé internetové školce. Obvykle se dodává jako startovací rostlina ve věku kolem dvou až tří let. Můžete si také zakoupit semena, která se prodávají v dávkách po 20-50 kusech.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.