Ginkgo bonsaj - skvělá bonsajová rostlina

Rostlina jinan dvoulaločný, která byla poprvé objevena ve východní Číně, je stejně jedinečná jako starobylá. Tato rostlina, která je jednou z posledních pamětníků prehistorických dob, je dokonalým exemplářem pro bonsaj. Ve skutečnosti pochází z doby před téměř 270 miliony let a je považována za jednu z mála žijících fosilií na světě.

Při troše péče a pozornosti věnované jejím specifickým potřebám se tato rostlina nejen snadno pěstuje, ale nabízí pěstitelům řadu výhod.

Zajímavá fakta o bonsaji ginkgo

Výška: 30,48 cm - 38,10 cm

Šířka: 27,94 cm

Sluneční světlo: Plné slunce až polostín

Délka kvetení: Vytváří nepravé květy a šišky po 20 letech růstu

Délka života: více než 100 let

Vědecký název: Ginkgo biloba

Obecné názvy: ginkgo, gingko, panenský strom

Druhy jinanu dvoulaločného

Existuje pouze jeden typ ginkgo bonsají. Technicky se jedná o bonsajový kultivar stromu Ginkgo biloba.

Pokud se nepěstuje jako bonsajový exemplář, dorůstá strom velkých rozměrů, v mnoha případech až 35,05 m ,. V Číně existují staré exempláře, které jsou vysoké více než 48,77 metru!

Pěstování bonsají ginkgo ze semen nebo množením

Většina rostlin ginkgo bonsají je zakoupena jako výpěstek ve školkách. Rostlinu můžete vypěstovat ze semen, ale je to pracný proces, který vyžaduje spoustu času a odhodlání.

Mnoho školek pěstuje rostlinu jako samčí kultivar, který je naroubován na rostlinu namnoženou ze semen. Důvodem je snaha zabránit zapáchajícím semenům, která často vznikají z pravidelně pěstovaných rostlin.

Jak pečovat o bonsaj ginkgo

Sluneční světlo

Ginkgo bonsaj je opadavý strom, který během zimy ztrácí listy. Lze jej pěstovat na plném slunci nebo v polostínu, ale vězte, že pěstování na plném slunci zvýší jeho zbarvení listů a dodá mu živější barvu.

Chraňte strom před silnými nebo dlouhodobými mrazy. Citlivost této rostliny na mráz je jedním z hlavních důvodů, proč ji nejlépe pěstovat jako nádobovou bonsaj.

Většina klimatických podmínek je pro pěstování této rostliny venku jednoduše příliš drsná, zejména v zimním období. Mráz způsobí, že se kořeny rozšíří o vodu z lesa. Ty pak mohou prasknout a rostlinu zahubit.

Abyste tomu zabránili, přeneste rostlinu během chladného počasí dovnitř. Během chladných období udržujte půdu suchou, abyste zabránili poškození mrazem.

Zalévání

Ginkgo bonsaje můžete zalévat každý den. Půda a kořeny stromu by měly být stále vlhké. Listy můžete také pravidelně mlžit, protože pro udržení zdravých listů je nutná určitá vlhkost.

Hnojení

Ginkgo bonsaje hnojte dvakrát měsíčně. Může se to zdát jako hodně, ale rostliny pěstované v nádobách mají tendenci vyluhovat živiny snadněji než rostliny pěstované v zemi. Hnojit byste měli jednou na jaře nebo v polovině léta a pak ještě jednou na začátku podzimu (v září až říjnu).

K hnojení použijte všeobecné granulované hnojivo, které je dobře vyvážené, například 8-8-8. Před hnojením nezapomeňte zalít těsně pod korunou stromu.

Květináčování a přesazování

Ginkgo bonsaje vám budou pravděpodobně dodány v květináči o průměru 20,32 cm. Můžete jej pěstovat v nádobě o něco větší a ve skutečnosti, jak poroste, bude možná nutné jej jednou za 2 až 3 roky nahlásit do větší nádoby.

Přesazování lze provádět až jednou ročně, ideálně koncem zimy nebo začátkem jara.

V nádobě dbejte na to, abyste zavedli dobře propustné médium. Ginkgo bonsaje mohou růst v písku, hlíně, jílu nebo lehké půdě, ale nejideálnější podmínky pro růst poskytne písčitá půda.

Řez bonsají ginkgo

Prořezávání umožní bonsaji ginkgo vyrůst do požadovaného bonsajního tvaru. Pro dosažení nejlepších výsledků by se měla prořezávat koncem jara. Staré výhony spolu s odumírajícími větvemi můžete zkrátit, ale nezapomeňte k tomu použít ostré, dezinfikované zahradnické nůžky.

Škůdci a choroby

Ginkgo je odolné vůči téměř všem druhům škůdců a chorob. Snadno ho napadají houbové choroby nebo hmyz, zejména pokud je mu věnována odpovídající péče.

Kde koupit bonsaj ginkgo

Ginkgo bonsaje lze zakoupit v mnoha internetových i kamenných školkách. Obvykle se pěstitelům prodává ve věku asi 4 až 6 let.

Obvykle se dodává nebo prodává v keramickém květináči o průměru 20,32 cm. Je možné, že bude nutné rostlinu po příjezdu přesadit. Tvar stromu se může lišit v závislosti na jeho stáří a pěstování.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.