Jak pěstovat citronovník bonsaj

Pokud se chystáte pěstovat bonsajový citroník, budete mít největší štěstí při pěstování takového stromku, který je již vycvičen k kompaktnímu růstu - a který je určen pro pěstitele v interiéru. Nejlepší volbou je citroník Meyerův neboli Citrus × meyeri.

Mezi další názvy, které můžete pro tuto rostlinu slyšet, patří Improved Meyer Lemon, Chinese Dwarf Lemon, Dwarf Lemon a Chinese Dwarf Lemon.

Tato vždy krásná rostlina nabízí zajímavost a přitažlivost, i když není obtěžkána plody (to je pravda - i když je pěstována jako bonsaj, může vám citroník stále přinášet chutné ovoce!) Má stálezelené listy s voňavými plody a nádhernou škálu fialových nebo bílých květů.

Meyerův citron nabízí sladší chuť než pravý citron, podobnou chuti mandarinkového pomeranče. Citron je také o něco tmavší než ten, který najdete na "tradičním" citroníku.

Pěstování citronovníku jako bonsaje je snadné - zde je to, co potřebujete vědět.

Zajímavá fakta o bonsaji citroníku

Výška35,56 cm - 45,72 cm
Šířka10,16 cm - 15,24 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Doba kvetení DélkaJaro
Délka života50 let
Vědecké jménoCitrus × meyeri

Pěstování citroníku bonsají ze semen nebo množením

Bonsaj citroníku lze množit jak semeny, tak řízky. Další technikou, kterou můžete použít, je vrstvení vzduchem. Ve většině případů je nejjednodušší zakoupit již založenou rostlinu u specializovaného prodejce bonsají, protože již bude vyškolena k růstu v nádobě.

Jak pečovat o bonsaj citroník

Sluneční světlo

Při pěstování venku roste tato rostlina nejlépe v zónách 8B-10 podle amerického zemědělství. Jak vidíte, má ráda teplo. Aby spolehlivě kvetla a plodila, potřebuje plné slunce, ale snese i zastínění, pokud ho máte.

Zalévání

Citrusovou bonsaj můžete v létě pravidelně zalévat, ale mějte na paměti, že zvládne i občasná období sucha. Pro tuto rostlinu je lepší mírné sucho než přílišné vlhko. Pokud je vaše půda dobře propustná, stačí zalévat, když je povrch půdy suchý. Snažte se používat neošetřenou vodu, protože rostlina dává přednost vodě bez vápna.

Hnojení

Přibližně jednou za dva týdny použijte speciální tekuté hnojivo, nejlépe takové, které je určeno pro citrusové rostliny. Toto hnojení můžete provádět pravidelně od jara do podzimu, ale v zimě je potřeba zvolnit postup a hnojit pouze jednou za měsíc. Zvažte zředění hnojiva na polovinu, abyste rostliny nepředávkovali.

Květináče a přesazování

Citron můžete přesazovat jednou za 2 až 3 roky, ideálně technikou prořezávání kořenů. Při přesazování použijte mírně kyselou půdní směs, například rašelinu, abyste bonsaji dodali potřebné živiny.

Prořezávání bonsaje citroníku

Vaši bonsaj můžete seříznout tak, že výhony zkrátíte, aby zůstaly jen dva listy, a to poté, co narostou celkem čtyři listy. Po uplynutí této doby pravidelně prořezávejte, protože to pomůže vašim citronovým bonsajím zůstat zdravými a přizpůsobenými pěstování v nádobě. Pomůže také zlepšit kvalitu květů a nasazení plodů.

Citronovou bonsaj můžete také drátovat, ale dbejte na to, aby se dráty nezařezávaly do kůry. Možná budete muset místo toho použít pro tvarování stromku drátky.

Škůdci a nemoci

Bonsajový citroník je náchylný k mnoha stejným škůdcům a chorobám, které mohou trápit rostliny pěstované venku. Mezi nejčastější patří mšice, červený pavouk ovocných stromů, housenky, červený pavouk skleníkový, šupinatý hmyz a moučníky.

Tito škůdci se vyskytují výrazně častěji, pokud rostliny pěstujete v podmínkách s nízkým osvětlením a přílišným teplem. Zlepšete pěstební podmínky a ošetřete je pesticidy specifickými pro škůdce, abyste se těchto brouků zbavili.

Kde koupit bonsaje citronovník

Zvažte nákup bonsaje citronovníku u prodejce, který se na tyto rostliny specializuje. I když si můžete koupit obyčejný citroník a jednoduše ho vycvičit k růstu v malé nádobě, nemusí vám to poskytnout výsledky, které byste chtěli, nebo tak rychle.

Podívejte se na naše další průvodce o bonsajích ovocných stromů a dalších typech bonsají.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.