Jak pěstovat bonsaje borovice

Pokud jde o pěstování bonsají, jen málokterý druh je tak ceněný (nebo oblíbenější) jako bonsaj borovice. Existují stovky druhů borovic neboli Pinus, z nichž si můžete vybrat pro bonsaj, a všechny nabízejí jedinečné vlastnosti a nehynoucí krásu.

Borovice pro bonsaje můžete pěstovat v mnoha různých tvarech a stylech, což vám umožní experimentovat s jakýmkoli preferovaným stylem pěstování. Zatímco některé druhy borovic nabízejí dvě fáze růstu ročně (zpravidla ty, které pocházejí z pobřežních oblastí Japonska), jiné nabízejí pouze jednu fázi růstu (ty bývají více přizpůsobeny drsným, někdy i horským podmínkám).

Ať už si vyberete jakýkoli druh bonsají borovice, níže najdete podrobný návod, jak o rostlinu pečovat.

Zajímavá fakta o bonsajové borovici

Výška152,40 cm - 203,20 cm
Šířka30,48 cm - 76,20 cm
Sluneční světloPlné sluneční světlo
Doba kvetení DélkaNekvete
Délka života100 a více let
Vědecký názevPinus

Typy bonsají borovice

Existuje několik druhů borovic, které můžete pěstovat jako bonsaje. Ve skutečnosti se v rodu Pinus vyskytuje více než 100 různých druhů! Ne všechny tyto druhy jsou však pro pěstování bonsají stejně vhodné.

Borovice jako bonsaje lze rozdělit na jednoplodé a dvouplodé. Nároky na péči se u obou druhů mírně liší, ale obecně můžete postupovat stejně bez ohledu na zvolený druh.

Zde jsou některé z nejlepších druhů borovic pro použití jako bonsaje:

Pinus thunbergii (japonská borovice černá)

Silný strom s dlouhými, tmavě zelenými jehlicemi ve skupinách po dvou, japonská borovice černá je druh borovice pro bonsaje, který každoročně vytváří dvě obnovy nového růstu.

Tato rostlina je blízce příbuzná s dalšími oblíbenými druhy borovicových bonsají, jako je například japonská červená borovice.

Pinus mugo (borovice horská)

Borovice horská pochází z Evropy, kde obvykle roste v horách. Tento strom často roste na holém skalním podloží, takže jeho kořeny jsou vhodné pro pěstování bonsají. Má přikrčené zelené jehlice, které se objevují v párech spolu s tmavě hnědou kůrou a hustým, pryskyřičnatým a vláknitým dřevem.

Pinus sylvestris (borovice lesní)

Borovice lesní roste po celé Evropě a na Sibiři, ale aklimatizovala se i v některých částech Spojených států. Tento strom je přirozeně vysoký a má tenké párové jehlice. Má červenou kůru, která se směrem vzhůru po kmeni stromu stává červenější.

Pinus parviflora (japonská borovice bílá)

Tato horská borovice, označovaná také jako borovice pětijehlicová, má velmi měkké jehlice ve shlucích po pěti kusech. Je to spíše žensky vypadající bonsaj a je také velmi přizpůsobivá. Někdy lze najít na prodej rostliny, které byly naroubovány na kořenový systém borovice černé, což nabízí stabilnější podmínky pro pěstování.

Pinus aristata (borovice štětinatá ze Skalistých hor)

Známá také jako coloradská borovice štětinatá je dlouhověký druh borovice štětinaté, který pochází z USA.

Pěstování borovice bonsajové ze semen nebo množením

Borovice můžete obvykle množit semeny nebo roubováním, i když existují druhy, které lze množit i vzduchem.

Jak pečovat o borovici bonsaj

Sluneční světlo

Bonsaje borovice vyžadují plné slunce po dobu několika hodin (alespoň šesti) denně. Čím více světla stromek dostane, tím bude zdravější. Rostliny, které nemají dostatek světla, jsou zpravidla kratší a kompaktnější. Pokud si všimnete, že jehlice vašeho stromu začaly být nohaté nebo vypadají podlouhle, je možná na čase dopřát rostlině více slunečního světla.

Zalévání

Dobře propustná půda je pro většinu borovicových bonsají naprosto nezbytná. Používejte směs půdy určenou pro bonsaje. Udržujte stromek trvale vlhký, ale snažte se, aby nebyl přemokřený. Zalévejte vždy, když je horních 5,08 cm půdy suchých.

Ve většině případů bude náročné pěstovat borovicovou bonsaj v interiéru, protože nebude vystavena dostatečné vlhkosti. Většina lidí proto pěstuje své borovicové bonsaje venku.

Tyto stromy jsou mrazuvzdorné a odolné vůči mrazu, zejména pokud je umístíte na chráněné místo, kde budou chráněny před nejhorším zimním počasím. Může se také stát, že během sušších zimních měsíců budete muset borovicové bonsaje občas postříkat vodou.

Hnojení

Udržujte pH půdy pro borovicové bonsaje na hodnotě přibližně 5,5 až 6,5. Hnojte pravidelně, ideálně jednou ročně v období od časného jara do pozdního podzimu. Vyhněte se hnojivům bohatým na dusík a místo nich používejte vyváženější organická hnojiva.

Květináče a přesazování

Přesazovat borovici bonsaj stačí přibližně jednou za 2 až 5 let. To vám umožní osvěžit půdu a zabránit tomu, aby stromek zakořenil. Přesazujte na jaře, hned jak nabudou pupeny.

Prořezávání bonsají borovice

Bonsajové borovice jsou někdy považovány za pokročilejší druhy bonsají a nejsou ideální pro začátečníky. To je však poněkud mylná představa. Péče o tyto bonsaje může být složitá, ale pokud dobře zvládnete postupy řezu a zapojování, které je třeba u tohoto stromu dodržovat, neměli byste mít příliš mnoho problémů.

Zapojení pomůže podpořit distribuci energie kolem stromu. Nechtějte provést příliš mnoho zapojení najednou, protože to může způsobit dlouhodobé poškození stromu. Místo toho stačí drátovat jednou ročně, zpravidla někdy v období od začátku podzimu do začátku jara.

Stejně tak je třeba pravidelně prořezávat i v době, kdy je vaše borovicová bonsaj relativně mladá. Tyto stromy začínají nejprve bujně růst v horní části, přičemž špatně prořezávané bonsaje se stávají těžkými a nestabilními.

Na jaře nebo v létě prořezávejte, zkracujte prodloužené svíce a odstraňujte staré jehlice. Pokud potřebujete provést silnější řez hlavních větví, počkejte s ním až do podzimu.

Škůdci a choroby

Bonsajové borovice jsou stejně jako většina bonsají náchylné k několika různým škůdcům a chorobám. Pozor na škůdce, jako jsou roztoči, mšice, housenky a šupinovky. Mezi běžné choroby patří hniloba kořenů a řada dalších houbových onemocnění. Naštěstí je obvykle můžete potlačit dodržováním správných návyků při zalévání a omezením přemokření.

Kde koupit bonsaj borovice

Borovice patří k nejběžnějším druhům, které najdete v každé školce. Neměli byste se však spokojit s ledajakou borovicí. Ujistěte se, že tu, kterou si vyberete, lze vycvičit k růstu v malé nádobě a k prořezávání a drátování pro pěstování bonsají.

Jinak se může stát, že vaše rostlina bude později trpět problémy. Pro dosažení nejlepších výsledků zvažte nákup ve specializovaném obchodě s bonsajemi.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.