Jak pěstovat a pečovat o rostlinu Agave tequilana

Agave tequilana (známá také jako Weberova modrá agáve nebo tequilová agáve) je sukulentní rostlina pocházející ze Severní Ameriky, konkrétně z Mexika. Rostlina Agave tequilana je z čeledi chřestovitých (Asparagaceae). Roste velmi rychle a mají velké a špičaté růžice, které připomínají meče.

Jsou známé především tím, že jsou základní složkou jedné z nejznámějších destilátů na světě: Tequila, která se pěstuje již stovky let.

Jste připraveni dozvědět se o Agave tequilana více? V tomto článku se dozvíte vše, co o této sukulentní rostlině potřebujete vědět!

Základní fakta

Agave tequilana rostlina

Sukulent Agave tequilana může dorůst až do výšky a šířky 1,52 m a dává přednost plnému oslunění. Jejich nároky na údržbu jsou minimální. Ve skutečnosti toho nemusíte dělat mnoho, pokud byste ji chtěli mít na své zahradě!

Stačí je umístit na ideální místo, kde budou mít dostatek přímého slunce. Nepotřebují ani mnoho vody, protože jsou velmi tolerantní k suchému podnebí.

výhonek agáve tequilany zblízka

Jak pěstovat a pečovat o tequilovou agáve

plody agáve tequilany

Pokud uvažujete o pořízení rostliny Agave tequilana, na co ještě čekáte? Tento sukulent má při rozkvětu krásné a lesklé růžové květy. Je to krásná a zároveň na péči nenáročná rostlina, která jistě upoutá pozornost každého a zároveň udělá z vaší zahrady (nebo jakýchkoli venkovních prostor) výjimečné místo.

Zde je návod, jak o ni můžete pečovat:

Potřeby vody

Sukulent Agave tequilana potřebuje minimum vody. Dbejte na to, abyste jí dávali správné množství - nepřelévejte ji! Půda by neměla být zcela zaplněna vodou, právě naopak, stačí se ujistit, že je půda vlhká a mokrá.

Rozmnožování

Agave tequilana sukulent

Sukulent Agave tequilana můžete množit pomocí jeho řízků nebo listů, ale můžete ho také vypěstovat ze semen, i když to může být náročnější a obvykle budete muset dlouho čekat, než se začne správně vyvíjet.

Pokud množíte sukulent agáve z listů nebo řízků, snažte se odříznout největší list. Tak zajistíte, že vaše rostlina bude dostatečně silná, aby přežila a zdravě rostla. K tomuto kroku použijte zahradnické nůžky nebo malý nůž.

V ideálním případě byste měli před přesazením tohoto listu několik dní počkat, aby se zahojil a vytvořil se kalus, který mu pomůže více růst, jakmile ho konečně přesadíte a umístíte do nového květináče nebo na nové místo.

Na druhou stranu, pokud množíte agáve pomocí semen, musíte se ujistit, že je půda dobře propustná. Zkuste nejprve přidat trochu kompostu a pak můžete semena zasadit.

Nedoporučuji vám pěstovat agáve ze semen, protože bude trvat dlouho, než se dočkáte rostliny. Pokud jste však velmi trpěliví a nevadí vám čekat, pak ji tímto způsobem zasaďte!

Umístění:

agáve tequilana klíček

Tento sukulent potřebuje hodně místa, protože pod půdou vytváří několik oddenků. Pokud uvažujete o pořízení rostliny Agave tequilana a nemáte mnoho venkovního prostoru, zkuste si pořídit velkou nádobu, abyste je tam mohli bezpečně umístit.

Také se ujistěte, že na vámi vybrané místo dopadá po celý den hodně silného slunečního světla. Pokud rostlinu pěstujete v interiéru, umístěte květináč blízko okna.

Často kladené otázky o modré agáve

listy agáve tequilany

Mohu sukulentní rostlinu agáve použít k výrobě tequily?

Ano, samozřejmě! Vaše rostliny Agave tequilana však musí být nejméně osm let staré. Ze sukulentní rostliny agáve můžete vyrábět tequilu, pulque a mezcal, což jsou všechny alkoholické nápoje vyráběné v Mexiku.

Vaření z rostliny Agave tequilana však není jednoduchý proces. Museli byste vědět, jak ji vyrobit, destilovat a mnoho dalších procesů souvisejících s výrobou alkoholických destilátů.

Lze použít sukulentní rostlinu agáve k výrobě mýdel?

Ano, můžete! Ve skutečnosti byste mohli vyrábět čisticí prostředky a mýdla, pokud použijete dužinu a vlákna Agave tequilana.

Je sukulent Agave tequilana jedovatý?

Bohužel ano, může být. Proto byste ji vůbec neměli konzumovat, jinak by mohla mít vliv na vaše zdraví. Pokud byste si chtěli vyrobit nějaký alkoholický destilát, pak tak vždy učiňte s odbornou osobou, protože tento proces by mohl být opravdu složitý na správné provedení.

Závěr

Pokud hledáte způsoby, jak si zpestřit zahradu, proč si nepořídit sukulentní rostliny Agave tequilana? Jsou cenově dostupné, nenáročné na péči a nevyžadují z vaší strany mnoho pozornosti.

A co je na pěstování sukulentů skvělé? Vypadají skvěle a díky svým špičatým listům odradí od vaší zahrady zvířata!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.