Jak pěstovat ovocné stromy pro bonsaje

Pokud jste se vždy domnívali, že bonsaje lze pěstovat pouze pro jejich krásné květy a zajímavý kořenový systém, nebudete sami. Ve skutečnosti mnoho lidí pěstuje bonsajové exempláře pouze pro tyto účely.

Věděli jste ale, že pro bonsaje můžete pěstovat i ovocné stromy? I když budou vyžadovat podstatně více údržby než jejich plnohodnotné protějšky, existuje mnoho různých druhů rostlin, které můžete se správným know-how pěstovat.

Zde je několik tipů.

Druhy bonsají ovocných stromů

Technicky vzato lze k pěstování bonsají použít jakýkoli druh stromu, tedy i ovocné stromy. Pokud si však pořizujete bonsaj z ovocných stromů, existují některé, které se osvědčují lépe než jiné.

Mezi nejoblíbenější patří kraby, třešně a citrusy.

Jablka

Ovocné stromy krabí jabloně (Malus) patří k nejoblíbenějším ovocným bonsajím, protože nejen plodí, ale mají také nádherné květy a listy. Mezi kultivary, které stojí za zvážení, patří 'Calloway' a 'Harvest Gold'.

Tyto dvě bonsajové jabloně nabízejí jedlé plody spolu s bílými květy na jaře a svěžími zlatými listy na podzim. Japonský zimostráz

Třešeň

Třešeň (Prunus) je další skvělou volbou, kterou můžete zvážit, pokud chcete mít možnost sklízet plody z vašeho bonsajového stromu. Jen se ujistěte, že jste vybrali správný kultivar. I když lze pro bonsaje použít jakýkoli druh třešně, nejlepší jsou ty s jedlými plody a nádherným olistěním. Jednou z takových možností je 'Bright n Tight', stálezelený strom, který má krásné jarní květy, z nichž se vyvinou tmavě černé třešně.

Lemon

Citroníky Meyerovy (Citrus × meyeri) se často pěstují v interiéru, a proto jsou vhodnou volbou jako bonsaje. Citronovníky jako bonsaje nabízejí nejen plnohodnotné citrony, ale lze je pěstovat celoročně v interiéru, a to i v chladnějším podnebí.

Granátové jablko

Granátovníky (Punica granatum) jsou opadavé a velmi oblíbené jako bonsajové exempláře. Na podzim opadávají listy spolu s velkými jedlými plody a kmeny s atraktivní kůrou.

Americká persimona

Americký persimon (Diospyros virginiana) lze pěstovat i jako bonsaj. Nároky na údržbu jsou podobné jako u ostatních bonsaí, stačí je přesazovat přibližně každý druhý rok, protože rostou poměrně pomalu.

Calamondin Orange

Kalamondinské pomerančovníky (Citrus x microcarpa) jsou mrazuvzdorné do 20 stupňů, což je dobrá volba nejen pro zahradníky, kteří pěstují bonsaje, ale i pro ty, kteří žijí v chladnějších pěstitelských zónách. V plné velikosti dorůstá pomerančovník kalamondin do výšky až 6,10 m . Lze jej však také množit a řezat jako bonsaj. Pomeranče jsou menší než u tradičních bonsají, dosahují průměru jen kolem jednoho centimetru.

Pěstování ovocných stromů pro bonsaje ze semen nebo množením

Jedním z nejjednodušších způsobů pěstování nových ovocných stromů pro bonsaje je použití řízků. Můžete je také vypěstovat ze semen, ale to vyžaduje rok nebo více a pořádnou dávku trpělivosti!

Řízky odebírejte na jaře nebo v létě. Existují řízky z tvrdých dřevin, které lze připravit nebo zasadit koncem léta, ale nejlepší je obvykle začátek roku.

Z vybraného stromu můžete ostříhat jen několik větví, a to ostrými nůžkami pod úhlem 45 stupňů. Řízky vložte asi na centimetr do půdy a poté je důkladně zalijte, aby byla půda stále vlhká. Řízky by měly začít růst během několika týdnů.

Jak pečovat o bonsajový ovocný stromek

Zde je náš průvodce péčí o bonsaje:

Sluneční světlo

Ačkoli mnoho z těchto bonsají můžete pěstovat venku, s největší pravděpodobností je budete pěstovat uvnitř. Z tohoto důvodu je nutné, abyste zajistili stromku odpovídající sluneční světlo. Ideální je slunečné okno nebo doplnění pěstebními světly. Pokud je v místě vašeho bydliště dostatečně teplo, můžete také zvážit umístění bonsaje v letních měsících venku, aby měla alespoň po část roku přístup k přirozenému slunečnímu světlu.

Zalévání

Dobře propustná půda je pro všechny bonsaje, ale zejména pro ovocné stromy, nezbytná. Nenechte půdu zcela vyschnout, ale také nedovolte, aby se voda usadila u kořenů. Zalévejte ji zespodu a pravidelně. Některé ovocné stromy může stačit zalévat jednou denně, zatímco jiné budou vyžadovat zalévání dvakrát denně.

Hnojení

Ovocný stromek bonsaje pravidelně přikrmujte, aby dostával všechny živiny, které potřebuje k dobrému růstu a nasazení plodů. Během vegetačního období byste měli hnojit dvakrát měsíčně, přestat byste měli pouze v době tvorby plodů. V zimě můžete hnojit jen jednou za několik měsíců. (Více informací naleznete v našem přehledu hnojiv pro bonsaje).

Květináčování a přesazování

Své plodonosné bonsaje přesazujte každé 2 až 5 let. To se liší v závislosti na typu pěstovaného ovocného stromu. Že je stromek připraven na přesazení do nového květináče, poznáte podle toho, že špatně plodí nebo kvete. To naznačuje, že se může zakořeňovat. Chcete-li rostlinu přesadit, vyjměte ji z hašišového oleje, odřízněte z ní dvě třetiny kořenové hmoty a poté ji přesaďte do nového květináče, aby měla více prostoru k růstu.

Řez bonsají ovocných stromů

Řez je důležitý pro všechny bonsaje, ale zejména pro ovocné bonsaje. Měli byste jej provádět na podzim, po usnutí stromu, nebo předtím, než na jaře vykvete. Defoliovat int můžete také během vegetačního období odstraněním nových výhonů, které se objeví. Tím podpoříte, aby strom zůstal malý.

Škůdci a choroby

Škůdci a nemoci, které vaše bonsaje ovocných stromů sužují, se většinou týkají konkrétního typu bonsají, které pěstujete. Například dlouhozobka citrusová je běžná na citrusových rostlinách, zatímco rez cedrová na jabloních a jabloních. Věnujte pozornost zdravotnímu stavu rostliny a sledujte, zda se neobjevují příznaky napadení škůdci, jako je defoliace nebo neprospívání. Podle potřeby ošetřujte insekticidy nebo organickými přípravky.

Kde koupit bonsaje ovocných stromů

Protože bonsaje nejsou nějak geneticky upravené rostliny, aby vznikla trpasličí verze plnohodnotného druhu, můžete si zakoupit plodící bonsaje prakticky kdekoli a pak je pečlivě prořezávat, pěstovat a jsme větve. To vám umožní udržet ji pod 1,22 metru a stále plodit. Jakoukoli ovocnou rostlinu se zdřevnatělým stonkem lze pěstovat v bonsajích, takže se podívejte do místního zahradnictví, kde najdete různé možnosti.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.