5 nejlepších bonsají

Pokud jde o pěstování bonsají, pravděpodobně jste vždy předpokládali, že si musíte vybrat druhy, které splňují jedno ze dvou kritérií - mají zajímavý kořenový systém nebo krásné květy.

Tyto časy skončily. Nyní existuje spousta kvetoucích bonsají, které můžete pěstovat. Ty nabízejí nejen nádhernou přitažlivost svého jemného kořenového systému, ale také elegantní květy. Většinu kvetoucích druhů bonsají lze upravovat a stříhat stejnými technikami jako jiné druhy bonsají - a navíc se o ně snadno pečuje.

Zde jsou některé z nejoblíbenějších kvetoucích bonsají a také tipy, které vám pomohou začít s jejich pěstováním.

Zajímavá fakta o kvetoucích bonsajích

Výška~ 38,10 cm - 121,92 cm , podle druhu
Šířka~ 12,70 cm - 38,10 cm , v závislosti na druhu
Sluneční světloPlné sluneční světlo, v závislosti na druhu
Doba kvetení Délka1-3 měsíce, v závislosti na druhu
Délka životaRůzně

Typy kvetoucích bonsají

Jabloň

Jabloně patří k nejčastěji pěstovaným druhům kvetoucích bonsají. Ačkoli můžete pěstovat téměř jakýkoli druh jabloně ve stylu bonsaje, nejlepšími možnostmi jsou ty, které jsou tropické, jako například jabloň smolná a jabloň opičí (Clusia rosea, resp. Annona glabra).

Jabloň bonsaj vytváří krásné bílé a růžové květy spolu s plody velikosti mince. Ty obvykle nejsou jedlé, protože jsou tak malé, ale i tak se rádi podíváte na tmavě zelené listy a jemné květy tohoto druhu bonsaje.

Azalka

Azalky nejsou oblíbené jen jako keře na zahradě - jsou to také oblíbené bonsajové exempláře. Azalky, rododendrony, dodají vaší sbírce nádherné květy v odstínech, jako je červená, růžová a bílá. Mají také atraktivní listy, takže si můžete udržet zajímavost i mimo sezónu. Snadno se také tvarují do kompaktních forem.

Bahama Berry

Jak se dá očekávat už podle názvu tohoto bonsajového exempláře, bahamské bobule dodají vaší sbírce bonsají tropickou atmosféru. Tento tropický strom pochází z bahamského ostrova Inagua, patří do čeledi sporýšovitých a vědecky se nazývá Nashia inaguensis.

Bougainvillea

keř bugenvileje

Ačkoli se její název možná těžko vyslovuje, je bugenvilea neboli Bougainvillea glabra další oblíbenou volbou, pokud hledáte krásné bonsaje. Strom bougainvillea, pojmenovaný po francouzském námořním admirálovi Louisi Antoine de Bougainville, je technicky vzato dřevitá liána, která se vyskytuje v Jižní Americe. Vytváří nádherné žluté květy a růžové nebo fialové listy.

Zimolez kapský

Tecoma capensis neboli zimolez kapský je další oblíbenou bonsajovou odrůdou, kterou stojí za to zvážit. Nabízí jasně oranžové květy a nejlépe se pěstuje na plném slunci.

Třešeň

třešeň bonsaj

Existuje několik druhů třešní, které můžete pěstovat na způsob bonsají, všechny patří do rodu Prunus. Ve skutečnosti si můžete vybrat z více než 430 druhů!

Pěstování bonsají třešní může být pro začátečníky po vzejití semenáčků poněkud obtížné, ale lze je snadno založit ze semen.

Myrta krepovitá

Lagerstroemia neboli krepová myrta má celou řadu zajímavých vlastností, které ji předurčují k pěstování bonsají. Má atraktivní kůru, která se odlupuje a mění barvu, a opadavé listy, které v zimě opadávají. Nejlépe roste na dostatku slunečního světla a vytváří květy, které jsou obvykle růžové.

Ibišek

Pokud jste si mysleli, že musíte žít v tropech, abyste se mohli těšit z tak krásně zbarvených květů, jaké má ibišek, zamyslete se znovu. Ibišek bonsajový, neboli Hibiscus rosa-sinensis, vás jistě okouzlí při pěstování v interiéru v jakémkoli podnebí.

Tyto stromy můžete najít s různými barvami květů, včetně bílé, žluté, červené a fialové. Budete však muset dávat pozor na velké květy a listy, aby se nepřerostly.

Granátové jablko

Granátovník neboli Punica granatum je dalším zajímavým druhem, který lze pěstovat formou bonsají. Je to opadavý strom, jehož listy každou zimu opadají, ale po skončení nevýrazného zimního období si všimnete nápadných oranžových květů a později i drobných plodů. Tento bonsajový druh jistě zaujme i svým pokrouceným kmenem.

Powder Puff

Calliandra neboli pudrovník je jedinečný rod stromů. Na výběr je několik odrůd s květy, které vypadají, jak asi tušíte, jako malé pudřenky! Většina květů je růžová nebo bílá, ale liší se v závislosti na kultivaru. Pohled na silný kmen a jasně zelené listy si také zamilujete.

Vistárie

bonsaj vistárie

Vistárie neboli Wisteria sinensis roste v mnoha částech světa včetně Evropy, Asie a Spojených států. Tyto bonsaje, které jsou technicky vzato keři, si zamilujete díky nádherným fialovým květům. Musíte však být trpěliví, protože bonsajové vistárii trvá mnoho let, než skutečně vykvete.

Pěstování kvetoucích bonsají ze semen nebo množením

Kvetoucí bonsaje lze založit jak z kmenových řízků, tak ze semen. Můžete také použít přirozeně zakrslý kvetoucí stromek přesazený do květináče.

Jak pečovat o kvetoucí bonsajové stromy

Zde je několik tipů pro údržbu a péči o bonsaje:

Sluneční světlo

Obecně platí, že kvetoucí bonsaje vyžadují o něco více slunečního světla než nekvetoucí stromy. Dodatečné světlo je nezbytné k tomu, aby mohly vytvářet buď květy, nebo plody. Při pěstování těchto bonsají v interiéru je nejlepší umístit rostlinu na okno s jižní expozicí, aby měla celodenní sluneční svit.

Zalévání

Správná zálivka je pro vaši bonsaj nezbytná. Každý druh má jiné požadavky, ale bez ohledu na to je důležité, aby vaše bonsaj nikdy zcela nevyschla. Zalévejte, jakmile se zdá, že vrchní část půdy je suchá. Pokud si nejste jisti, zapíchněte do půdy prst. Pokud se vám zdá, že je vůbec suchá, je čas zalít. Většina druhů vyžaduje v zimě zalévání pouze jednou týdně, v létě denně.

Hnojení

Požadavky na hnojení vaší bonsaje se liší podle toho, jaký druh rostliny pěstujete. Ve většině případů však budete chtít použít hnojivo určené pro bonsaje, které obsahuje vyvážené množství dusíku, fosforu a draslíku.

Květináčování a přesazování

Četnost přesazování bonsají závisí na druhu, který pěstujete. Ve většině případů byste měli přesazovat každé dva roky, a to buď po odkvětu, nebo na jaře. Opatrně prořezávejte kořeny, protože u mnoha kvetoucích druhů bonsají bývají tenké.

Při přesazování se ujistěte, že jste rostlinu zasadili do zeminy určené pro bonsaje. Tyto přísady umožní odtok vody a zároveň udrží vlhkost a umožní kořenům dýchat.

Řez kvetoucích bonsají

Pokud jste si právě koupili kvetoucí bonsaj, je pravděpodobné, že ji nějakou dobu nebudete muset prořezávat. Zastřihovat nebo prořezávat budete muset pouze v případě, že se snažíte rostlinu tvarovat do určitého vzhledu. V opačném případě můžete prořezávat později, abyste odstranili silnější nebo přerostlé větve.

Důležité je také prořezávat, pokud zjistíte, že strom plodí tolik květů, že to způsobuje zakrnění kořenů nebo končetin stromu nebo jejich nemocný vzhled. Dbejte na to, aby byly květy na rostlině rovnoměrně rozmístěny a byly přibližně stejně velké. Ve většině případů je nejlepší stříhat na podzim nebo brzy na jaře, než se objeví nový růst.

Škůdci a choroby

Druhy škůdců a chorob, které mohou vaše bonsaje potrápit, závisí na druhu, který pěstujete. Určité podmínky, například nízká vlhkost vzduchu, však mohou vaši rostlinu pěstovanou v interiéru předurčit k výskytu škůdců, jako jsou roztoči. Většině škůdců a chorob můžete obvykle zabránit omezením přemokření a místo toho postřikem z rozprašovače zvýšit vlhkost. Podle potřeby ošetřujte rostliny pesticidy a fungicidy (proti houbovým chorobám).

Kde koupit kvetoucí bonsajové stromy

Kvetoucí bonsajový stromek kupujte z renomovaného zdroje. Pokud je stromku věnována náležitá péče a pokud je zakoupen ze spolehlivých zdrojů - můžete očekávat, že se dožije desítek let.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.